STUDIJOS IR MOKSLAS

 

studijos LTDauguma jaunuolių savo karjerą įsivaizduoja taip: baigiam mokyklą, stojam į aukštąją, baigiam mokslus, susirandam gerai apmokamą darbą, kylam karjeros laiptais. Deja šis stereotipinis įsivaizdavimas nėra taip lengvai įgyvendinamas. Kitas klausimas, ar jis teisingas?

Turbūt ne vienam teko girdėti, jog užsienyje jaunuoliai kiek kitaip planuoja savo karjerą po mokyklos – porą metų pakeliauja, pasavanoriauja ar padirba, atranda jiems įdomią sritį ir tik tuomet stoja mokytis ar studijuoti, kad įgytų kvalifikaciją. Taip mąstančių jaunuolių atsiranda jau ir Lietuvoje, tačiau į juos visuomenė vis dar žiūri keistai ir „grasina“, kad jeigu po mokyklos neįstojai niekur, tai po poros metų tikrai jau nebestosi mokytis ir liksi be išsilavinimo. O kaip manote Jūs?

Na galbūt dalis tiesos tame ir galėtų būti – jeigu tie metai po mokyklos praeis perniek – nebandysi atrasti savęs, savo pomėgių, dominančių sričių ir pan., abejotina, kad staiga atsiras noras ką nors studijuoti. Pertrauka daroma ne tam, kad tiesiog papoilsiauti, ji skirta savęs atradimui ir Tau svarbaus gyvenime sprendimo priėmimui. Juk kuomet studijuoji ar mokaisi tai, kas Tau įdomu, naudinga ir ateityje bus reikalinga, pasiimi maksimaliai visas suteikiamas žinias, turi motyvaciją mokytis, tiesiog turi aiškų profesinį tikslą tapti tam tikros profesijos specialistu. Kitaip tariant, studijos netampa kančia. Bet kaip jau minėta anksčiau, Lietuvoje „pertraukos po mokyklos“ nėra populiarios ir dažnai artimųjų spaudimas stoti į kurį nors universitetą kuo griečiau ir studijuoti kurią nors „prestižinę“ specialybę – teisę, vadybą ar ekonomiką – nugali. Atsilaikyti ir sprendimą priimti pačiam, sutinku, nelengva, bet tam reikia ryžtis.

Mes tikrai nenorime dabar visų agituoti po mokyklos spjauti į viską ir porą metų ilsėtis vien dėl to, kad taip daro užsieniečiai ar kad išreiškiate tai kaip protesto formą prieš gimines ir draugus, norėdami įrodyti, kad nepasiduodate jų spaudimui. Mąstykite protingai! Jeigu mokydamiesi mokykloje buvote aktyvus, išbandėte daug veiklų ir jau žinote, kas Jums yra įdomu ir kokioje srityje sieksite karjeros, nieko nelaukite ir keliaukite savo tikslo link – pasirinkite tam geriausią mokyklą ar universitetą, studijų programą, ar net pasiieškokite panašaus darbo praktikai įgyti – visa tai didelis žingsnis į priekį! Na o jeigu tikrai nežinote, kuo norite būti – paeksperimentuokite, pabandykite naujų veiklų – tai tikrai bus geriau, negu mokėti tūkstančius litų už specialybės, kuri Jums „duonos neatneš“, studijas.

Taigi skiltis STUDIJOS IR MOKSLAS yra skirta tiems, kurie jau žino, ką studijuos, kad įgytų norimą specialybę ir belieka rinktis profesinę ar aukštąją mokyklą, siūlančią atitinkamą studijų programą. Žinoma, tiesiog besidomintys studijomis tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, taip pat ras naudingos informacijos ir nuorodų.